تبلیغات
خانه پاورپوینت
پایگاه قرانی جوان و ارامش - كنترل و تعدیل غریزه جنسی

 
حدیث روز

پرسش:

از منظر آیات و روایات چه راهكارهایی برای كنترل و تعدیل غریزه جنسی و عدم طغیان آن ارائه شده است. لطفاً اهم آنها را به نحو اجمال توضیح دهید؟ 

پاسخ:

در بخش نخست پاسخ به این سؤال، ضمن تأكید بر استفاده از روش های عقلانی و وحیانی در كنترل و تعدیل غریزه جنسی به دو عامل تعدیل و كنترل شامل: توجه به كرامت انسانی و یاد مرگ اشاره كردیم. اینك در ادامه دنباله مطلب را پی میگریم. 
فان را به عنوان الگو به مسلمانان معرفی كرده است كه در رأس آنها حضرت یوسف(ع) است. او در سخت ترین شرایط و درحالی كه همه اسباب گناه برایش فراهم بود، خود را حفظ و در برابر امواج شدید شهوت ایستادگی كرد و آبرومندانه از یك امتحان بزرگ الهی سربلند بیرون آمد. حضرت یوسف(ع) به درگاه خداوند چنین عرضه می دارد: «پروردگارا! زندان نزد من محبوب تر است از آنچه اینها مرا به آن می خوانند.» سرانجام آن حضرت به زندان افتاد، ولی روح بلندش از آلودگی به گناه محفوظ ماند و با حفظ آبرو و عفت به همه چیز رسید، تا جایی كه بر تخت قدرت عزیز مصر تكیه زد، در حالی كه همه آلودگان رسوا شده و كنار رفتند. 

5-صبر و مقاومت

بدون تردید تسلط بر نفس و حفظ عفاف و تعدیل غریزه جنسی علاوه بر جنبه های معرفت شناسانه و نظری آن، در ساحت اجرایی و عملیاتی آن كار بسیار دشواری است كه نیاز به صبر و مقاومت سرسختانه دارد. امام علی(ع) می فرماید: «شهوت ها و خواسته های نفسانی، بیمارهای كشنده هستند و بهترین دوای آنها صبر و پایداری در برابر آنها است»، (غررالحكم و دررالكلم، ج 1، ص 72) آری یكی از مصادیق صبر در روایات صبر در طاعت و بندگی خدا و دوری از شهوات و تمایلات غریزی و حیوانی انسان است. 

6-جهاد اكبر

جهاد اكبر همان جهاد با نفس است كه در روایات بر آن تاكید شده است (وسایل الشیعه، ج 11، ص 124) و به مراتب مهم تر و ثقیل تر از جهاد اصغر است كه همان جنگ فیزیكی با دشمنان خارجی است. همان طور كه در جهاد مسلحانه، هر ضربه ای كه بر دشمن وارد شود و هر سنگری كه به دست سپاهیان مفتوح گردد، به همان مقدار دشمن ضعیف تر می شود و سپاهیان نیرومندتر می گردند، در جهاد با نفس نیز هر ضربه ای كه بر نفس اماره وارد آید و با خواسته ها و هوس های غیرمشروعش مخالفت شود به همان مقدار او ضعیف تر و شما قوی تر و برای فتوحات بعد آماده تر می شوید. البته كسانی كه در این میدان مبارزه مخلصانه وارد شوند مشمول الطاف خفیه الهی خواهند شد قرآن مجید می فرماید: «كسانی كه در راه ما جهاد كنند راههای خود را به آنها نشان می دهیم» (عنكبوت- 69) 
بنابراین انسان اگر خود را دائماً در معرض جهاد اكبر ببیند و با تمنیات نفسانی و غریزه جنسی و شهوانی خود به مقابله برخیزد، به طور طبیعی از طغیان غریزه جنسی جلوگیری به عمل آمده و در مسیر تعدیل و كنترل این غریزه قرار خواهد گرفت. 

kayhannews.ir

طبقه بندی: اموزش احکام،  اموزش اصول عقاید،  ارشاد جوانان، 
برچسب ها: غریزه جنسی، كنترل و تعدیل غریزه جنسی، کنرل، جوان و ارامش،  
نوشته شده در تاریخ 1392/10/13 توسط رضا ک
تمامی حقوق مطالب برای پایگاه قرانی جوان و ارامش محفوظ می باشد