تبلیغات
خانه پاورپوینت
پایگاه قرانی جوان و ارامش - به خودت متكی باش

 
حدیث روز

اعتماد به نفس در زندگی هر جوانی بسیار تأثیرگذار است چرا كه اجازه كارآمد بودن به او می دهد در حالی كه نگاهی واقع گرایانه از خود و موقعیت خود دارد. جوانانی كه اعتماد به نفس دارند به توانایی های خود ایمان داشته و به راحتی می توانند زندگی خود را كنترل كنند و بر این عقیده اند كه با داشتن اعتماد به نفس قادر به انجام همه كارها هستند. 

برای خواندن با ذکر یک صلوات به ادامه مطلب بروید...
اعتماد به نفس موجب می شود شما در طول زندگی از سلامت روان و جسم برخوردار شده و در اجتماع فردی موفق باشید. نداشتن تصویری خوب از خود، معمولا باعث مشكلات رفتاری در ما می شود. احساس رضایت از خود با از خودشیفتگی و یا احساس تكبر و بزرگ بینی بسیار متفاوت است و این به معنی آن است كه شخص درك درستی از توانایی خود در برخورد با مشكلات زندگی داشته باشد. 
احساس درست یك جوان از خود و چگونگی رفتار والدین با او رابطه مستقیم با یكدیگر دارند، از این رو كمك به تقویت اعتماد به نفس در جوانان مخصوصاً از دوران كودكی شان بسیار حیاتی است. چرا كه فرزند شما نیز ممكن است احساس كارآمدی در زندگی و یا نداشتن اعتماد به نفس و قادر نبودن در تصمیم گیری را از والدین بیاموزد. 
به گفته سوزی مدتون روانشناس مركز درمان اختلالات مریلند برای این كه بتوانید به فرزندان خود اعتماد به نفس بیاموزید، گاهی اوقات لازم است اعتماد به نفس خود را تقویت كنید. اگر مشكلاتی از زمان كودكی تان دارید با آنها مقابله كنید. 
به گفته وی اعتماد به نفس در افراد اكتسابی است. اگر اعتماد به نفس لازم را ندارید و یا احساس می كنید كه نداشتن اعتماد به نفس به خاطر رفتارها و اعمال والدین شماست، می توانید اقدام های زیر را انجام دهید: 
لیستی از آن دسته از كارهای والدین تان را كه بر تصویر شما از خودتان تأثیر می گذاشت، تهیه كنید. 
لیستی از اقدام ها و یا رفتارهایی كه والدین تان احتمالا انجام داده اند و باعث كم شدن اعتماد به نفس تان شده بنویسید. 
حال از كارهایی كه والدین تان برای تقویت و ایجاد اعتماد به نفس شما انجام داده اند پیروی كنید و اگر انجام دادن این آزمایش برایتان سخت است می توانید با افراد متخصص مشورت كنید. 

تأثیر رفتار بر فرزندان

هیچ كس نمی تواند همیشه چهره ای خندان داشته باشد، ولی اندوه و غم والدین به طور مستقیم به فرزندان شان انتقال می یابد. فرزندانتان به رفتار شما توجه می كنند و شما همه چیز را به آنها انتقال می دهید و این در شكل گیری احساس شان تأثیر بسزایی دارد. اگر احساس نگرانی دارید، نمی توانید احساسی خوب را به كودك منتقل كنید. 
فرزندان احساس غم و اندوه والدین را به خود نسبت می دهند. حتی آنها برای شاد كردن والدین احساس مسئولیت می كنند. اگر شما دچار مشكلاتی از قبیل افسردگی و هیجان زیاد هستید، این مشكلات را پیش از آن كه برای شما و فرزندتان مشكل ساز شود برطرف كنید. 
كمك فرزندان، به پیشرفت استعدادها و كسب توانایی هایش در تقویت اعتماد به نفس او مؤثر است. اگر شما توانایی را در فرزندتان احساس كردید كه خود از آن بی خبر است، او را به انجام دادن و پیشرفت در آن تشویق كنید. تشویق و ممانعت نكردن هر دو ضروری است و باید تعادلی میان آنها ایجاد شود. اگر شما فرزندتان را تشویق به انجام كاری كه از عهده او برمی آید نكنید، استعدادش شكوفا نمی شود و شما شانس خوداتكایی را از او گرفته اید. 
آسایش در زندگی، تحقق آرزوهایتان و رسیدن به اهداف در خانواده و اجتماع نتیجه داشتن برنامه مشخص و مدون برای رویدادهای زندگی است. برنامه ریزی این فرصت را در اختیار جوانان می گذارد تا فرد با آرامش خاطر مراحل پیشرفت و ترقی را در خانواده و جامعه پیش ببرد. 
این در حالی است كه متأسفانه برخی از خانواده ها در زندگی شخصی خود با بی برنامگی كامل پیش می روند. به اعتقاد آنان احساس شكست و ناكامی در زندگی خانواده هایی كه برنامه ریزی ندارند بیشتر است و آنان اشتباهات قبلی خود را در ابعاد بزرگ تر تكرار خواهند كرد. 
دكتر مدتون معتقد است یك جوان بی برنامه نه تنها در زندگی مادی خود دچار مشكل می شوند، بلكه در زندگی معنوی خود نیز شكست می خورند چرا كه اعتقاد خود را نسبت به توانمندی هایشان از دست می دهند و در تصمیم گیری های بعدی متزلزل می شوند. 

برنامه ات را به خاطر بسپار

به عقیده این روانشناس برخی جوانان معمولا برنامه ریزی نمی كنند كه شكست بخورند، بلكه در برنامه ریزی كردن شكست می خورند. 
برنامه ریزی یعنی شناخت دقیق امكانات، فراهم كردن ابزار لازم و به كارگیری آن در زمان معلوم، یعنی آنچه را كه می گوییم باید بتوانیم به اجرا درآوریم. اما متأسفانه بیشتر خانواده ها با مزایا و فواید برنامه ریزی دقیق آشنا نیستند. 
یك زندگی برنامه ریزی شده به افراد جهت می دهد. برنامه ریزی این فرصت را در اختیار افراد قرار می دهد كه بدانند به كجا می خواهند بروند و چطور باید به آنجا بروند. 
برنامه ریزی غلط و یا نداشتن برنامه ریزی مناسب موجب می شود اهداف خانواده با تأخیر مواجه شود. خانواده هایی هستند كه تاكنون به اهدافشان دست نیافته اند به این دلیل كه هیچ طرح و برنامه ای برای رسیدن به اهداف خود نداشته اند. از مزایای دیگر یك زندگی برنامه ریزی شده گرفتن كنترل زندگی در دست خود افراد است. شاید در دست گرفتن كنترل زندگی تنها راه رسیدن به اهدافی باشد كه واقعاً انتظار داریم. 
با برنامه ریزی در زندگی می توان از بسیاری از مشكلات اجتماعی و خانوادگی جلوگیری كرد. با این همه بسیاری از افراد تصور می كنند كه تنها در مسایل اداری، سیاسی و اقتصادی باید برنامه ریخت، این در حالی است كه تا زمانی كه یك جوان در برنامه خانوادگی خود برنامه نداشته باشند نمی توانند در زندگی اجتماعی، اقتصادی خود موفق عمل كنند. 
اما نكته قابل توجه آن است كه یك برنامه ریزی موفق با واقعیات ملموس همراه است. باید از رؤیا و شایعه بپرهیزیم. یعنی هرچه برنامه های ما منطبق با حقایق و امكانات و توانمندی های مادی و معنوی همراه باشد، موفقیت در آن كار افزایش پیدا می كند. در واقع یك زندگی برنامه ریزی شده باعث می شود ناخودآگاهمان هم به خدمت مان درآید. وقتی برنامه ریزی می كنیم، بصیرتی در ناخودآگاهمان به وجود می آید و آن بصیرت فرصت های لازم برای رسیدن به موفقیت را برایمان فراهم می آورد و در نهایت در زندگی به آزادی كامل خواهیم رسید. 

سزاوار 
کیهان

طبقه بندی: دانش آموز و اخلاق معاشرت،  معیار های زندگی،  سفارش هایی برای جوان، 
برچسب ها: به خودت متكی باش، متکی بودن، خودت، فال روز،  
نوشته شده در تاریخ 1392/10/15 توسط رضا ک
تمامی حقوق مطالب برای پایگاه قرانی جوان و ارامش محفوظ می باشد