تبلیغات
خانه پاورپوینت
پایگاه قرانی جوان و ارامش - 16 راه برای تبدیل شدن به یک فرد بالغ و کامل

 
حدیث روز

شما از نظر ظاهری به عنوان یک فرد بالغ شناخته می شوید. اما تا زمانی که از نظر عاطفی و ذهنی به بلوغ نرسید، نمی توانید نام یک شخص کامل را روی خود بگذارید مگر این که بخواهید با یک کودک ازدواج کنید ( که در این حالت«کمال » بالاجبار به شما تزریق می شود ). در این حالت وقت کافی دارید حین رابطه رشد کرده و بزرگ شوید که البته این غیرممکن است. روش های زیر به شما کمک می کنند تا راه رسیدن به کمال را آسان تر طی کنید.

برای خواندن با ذکر یک صلوات به ادامه مطلب بروید...

فاکتورهای اجتماعی

1 ـ مسئولیت پذیر باشید:

اساس شخصیت و درستی، مسئولیت پذیری است. بدون هیچ عذر و بهانه ای یاد بگیرید مسئولیت کارهایی که انجام می دهید را به عهده بگیرید. همان طور که تحسین و تمجید را قبول می کنید، باید گله و شکایت را نیز بپذیرید. برای پیامد تصمیم های خود آماده باشید و سعی کنید تصمیمات درستی اتخاذ کنید، چرا که قبول مسئولیت کار دشواری است. به عنوان مثال می توانید کارهایی را که به طور بالقوه خطرناک هستند، مثل رانندگی بیشتر از سرعت مجاز را انجام ندهید.

2ـ احساسات خود را کنترل کنید:

عدم توانایی در کنترل احساس می تواند هم در زندگی فردی و هم در زندگی اجتماعی لطمات جبران ناپذیری را به شما وارد آورد. نباید به طور کلی احساس تان را بکشید بلکه باید آنها را از طریق یکسری رفتار و گفتار موجه بروز دهید. به عنوان نمونه اگر کسی از زور عصبانیت دست خود را روی شما بلند کند، نباید سریعاً عکس العمل مشابهی انجام دهید. اگر بتوانید همچنان خونسردی خود را حفظ کنید، همه شما را به عنوان « آدم خوبه » داستان می شناسند.

3 ـ بخشنده باشید:

موفقیت شما به کمک هایی بستگی دارد که در میان راه از دیگران دریافت می کنید. بدون هیچ چشمداشتی به دیگران کمک کنید. اگر توان مالی شما اجازه می دهد، می توانید هزینه ای را نیز به خیریه ها و سایر مؤسسات این چنینی اختصاص دهید. اگر دست شما از نظر مالی باز نیست، می توانید از وقت خود استفاده کرده و به آموزش بچه های بی سرپرست بپردازید.

4 ـ وقت خود را با خانواده و دوستان بگذرانید:

صله رحم را از یاد نبرید. اگر نمی توانید همیشه به دیدن شان بروید، حداقل ارتباط تلفنی را قطع نکنید. این امر برای دوستان تان نیز صدق می کند. چنانچه سرتان خیلی شلوغ است، سعی کنید حداقل آخر هفته را با آنها بگذرانید. می توانید یک نوشیدنی با هم میل کنید یا یک دست بیلیارد بازی کنید. همیشه به خاطر داشته باشید قبل از این که با همسرتان آشنا شوید، دوستان و خانواده ای هم در زندگی شما وجود داشتند.

خود را بشناسید

5 ـ ضعف های شخصیتی خود را از بین ببرید:

هر کدام از ما عیب و ایراداتی در شخصیت خود داریم. در شناخت عادات، ویژگی های اخلاقی و به طور کلی شخصیت تان تلاش کنید. به نظرات دوستان و اقوام در مورد صفات اخلاقی خودتان گوش کنید. ضعف های خود را به تدریج از بین ببرید و نقاط قوت خود را تقویت کنید. به عنوان مثال اگر در زمینه کاری با مشکل مواجه هستید، سعی کنید هر روز بیش از قبل روی مسایل کاری تمرکز کنید.

6ـ متوجه رفتار خود باشید:

رفتار و گفتار شما در قبال دیگران، تعیین کننده برخورد آنها در قبال تان است. شما یک تابلوی تبلیغاتی متحرک هستید که توجه همه را به خود، جلب می کنید. پس بهتر است اخلاق خوب خود را به نمایش بگذارید. اگر این کار را نکنید، مردم از شما خوش شان نمی آید، استخدام تان نمی کنند و با شما قرار ملاقات نمی گذارند. کارهای خوبی که از والدین خود در کودکی آموخته اید را در زندگی نیز به اجرا درآورید.

7 ـ کار خودتان را انجام دهید:

کاری که تصور می کنید برای تان مناسب است انجام دهید، نه کاری که دیگران فکر می کنند انجام آن برای تان لازم است. به عبارت دیگر در پی رسیدن به خوشی و سعادت باشید. هیچ گاه خودتان را با کسی مقایسه نکنید، به ویژه در مورد مسایل مالی، برای این که ممکن است احساس نارضایتی کنید. کارهایی که همیشه آرزوی انجام دادن آنها را داشته اید اما هیچ وقت انجام نداده اید را شروع کنید.

8 ـ درستکار باشید:

یک فرد درستکار همیشه برای اصول اخلاقی، ارزش بیشتری نسبت به لذات و سودهای شخصی قایل است. کارمندان، همکاران و خلاصه همه مردم برای افراد درستکار ارزش بسیار زیادی قایل هستند. روی حرف خود بایستید و کاری که فکر می کنید درست است را انجام دهید.

دیدگاه خود را مشخص کنید:
9 ـ با اهداف تان رو به رو شوید:

افراد موفق، از رؤسای شرکت ها گرفته تا ورزشکاران، همه و همه دارای یک عادت ویژه هستند: هدفمندی و تلاش برای رسیدن به مقصود. بدون داشتن هدف و نقشه مناسب برای رسیدن به آن، زندگی شما عادی شده و شادی و موفقیت ناچیزی را به دست می آورید. برای خود اهداف روزانه، هفتگی و ماهیانه تعیین کنید، سپس راه مناسب برای هر یک را طرح ریزی کنید و تمام تلاش خود را برای رسیدن به آن به کار بندید و از آن به عنوان راهی برای رسیدن به آرزوهای نهایی خود بهره گیرید.

10 ـ عادات بد خود را ترک کنید:

هر یک از ما به طور متفاوت دارای عادات بدی هستیم. دیر یا زود پیامدهای منفی آن متوجه ما خواهد شد. با خودتان عهد ببندید که رفتار بد خود را کاهش داده یا به طور کلی از میان می برید. به عنوان نمونه یکی از عادات بد خود مثل قسم دروغ خوردن یا تأخیر داشتن را انتخاب کنید و بعد به دوستان و خانواده خود بگوئید که می خواهید چنین عادتی برای همیشه از زندگی شما بیرون رود. اگر آنها به عنوان یک مراقب در کنارتان باشند، تمایل شما نسبت به انجام کار افزایش پیدا خواهد کرد.

11 ـ روحیه جوان و شاداب داشته باشید:

به خاطر داشته باشید که سن شما به آن اندازه ای است که خودتان می خواهید ! یک شیوه شاداب و جوان پسند را در زندگی پیش بگیرید تا بدن و ذهن شما همواره به تحرک واداشته شوند. در حالی که خودتان احساس جوانی می کنید، چه اشکالی دارد که با یک خانم یا آقای جوان هم نامزد کنید؟

12 ـ از موقعیت های خود استفاده کنید:

فرصت های بیشماری در زندگی هر فردی وجود دارد، اما سود بردن از آنها کار ساده ای نبوده و دارای ریسک بالایی است. اما باید توجه داشته باشید که هیچ کار بزرگی بی خطر نیست. چه این موقعیت را داشته باشید که برای خودتان شغلی راه بیندازید، چه با دختر خانمی یا آقا پسری که در سطح شما نیست قرار ملاقات بگذارید، به خودتان مطمئن باشید و تا تنور داغ است نان را بچسبانید. کاری نکنید که بعداً موجبات پشیمانی شما را فراهم آورد.

13 ـ تمرین بردباری:

صبر و پافشاری، شما را به سمت کامیابی و موفقیت رهنمون می سازند. بیشتر انسان های بزرگ بیشتر از این که موفق شده باشند، در زندگی خود با شکست مواجه می شدند. زمانی که بی حوصله می شوید، باید یاد بگیرید که خونسردی خود را حفظ کرده و آرام باشید. برای این که قدری شکیبایی خود را تقویت کنید، می توانید پرستاری کودک یکی از دوستان یا آشنایان خود را برای مدت زمان کوتاهی به عهده بگیرید.

یک آدم همه جانبه
14 ـ علایق خود را متنوع سازید:

یک سرگرمی جدید برای خودتان پیدا کنید تا افق جدیدی را به روی خود باز کنید. با یادگیری ورزش ها و مهارت های جدید، خود را به چالش وادار کنید. یکی از کارهایی که می توانید در این خصوص انجام دهید، یادگیری یک زبان جدید است. زمانی که این کار با موفقیت انجام شد، به عنوان پاداش، یک سفر تفریحی به کشوری که زبان آن را یاد گرفته اید، به خودتان هدیه دهید تا پیشرفت خود را محک بزنید.

15 ـ ساعات مطالعه خود را بیشتر کنید:

مطالعه یکی از راه های مناسب برای افزایش اطلاعات و دایره لغات شما است. روزی یک ساعت هم که شده، تلویزیون را خاموش کرده و در عوض شروع به خواندن یک کتاب نمایید. بیشتر سعی کنید کتاب های الهامی در مورد ارتقای شخصیتی یا زمینه شغلی دلخواه تان را مطالعه کنید. حتی می توانید کتاب های سرگرم کننده را به صورت تفریحی مطالعه کنید.

16 ـ ورزش کنید:

ورزش یکی از راه هایی است که از شما فردی سالم تر و جوان تر می سازد. آن قدر که کار شما ارزش دارد، مدت زمانی که مشغول به انجام آن هستید مهم نیست. با خودتان تعهد کنید که در برنامه روزانه خود مقداری فعالیت فیزیکی بگنجانید.

عاقل باش جوان!

همچنان که به مسیر خود در راه رسیدن به یک فرد کامل ادامه می دهید، به خاطر داشته باشید که طرز تفکر مثبت همیشه به عنوان اساسی ترین فاکتور شناخته می شود. دید مثبت ذهنی نسبت به هر چیز در زندگی به شما اجازه می دهد در جایی که دیگران شکست خوردند، به پیروزی دست پیدا کنید. بدون توجه به این که شرایط تا چه حد دشوار است، اگر نقطه نظر مثبتی داشته باشید و این کار را ادامه دهید، همیشه راهی برای پیروزی در مقابل تان باز خواهد شد.

منبع: نشریه راه موفقیت، شماره 18

طبقه بندی: دانستنیهایی برای جوانان،  اموزش احکام،  ارشاد جوانان، 
نوشته شده در تاریخ 1392/10/7 توسط رضا ک
تمامی حقوق مطالب برای پایگاه قرانی جوان و ارامش محفوظ می باشد